Opracowanie na podstawie ksi±¿ki "Making sense of voices" Mariusa Romme i Sandry Escher.
Tradycyjnie s³yszenie g³osów traktowane jest jako symptom. Marius Romme podchodzi do nich inaczej. Na podstawie swoich badañ dochodzi do wniosku, ¿e zdrowe osoby s³ysz±ce g³osy, traktuj± je inaczej od tych, poszukuj±cych pomocy psychiatrów. Osoby zdrowe akceptuj± ich obecno¶æ i postrzegaj± jako swoich doradców, natomiast osoby korzystaj±ce z pomocy psychiatrów odrzucaj± je jako powoduj±ce lêk i przysparzaj±ce cierpienie.
W metodzie tej k³adzie siê nacisk na poszukiwanie zwi±zku miêdzy s³yszeniem g³osów a histori± ¿ycia klienta, zwracaj±c szczególn± uwagê na wp³yw sytuacji traumatycznych, trudnych, zmiany warunków ¿ycia. Autor wychodzi z za³o¿enia, ¿e g³os maj± zawsze indywidualne znaczenie dla osoby je s³ysz±cej i ka¿da osoba inaczej sobie z nimi poradzi. W pracy z g³osami chodzi o to, ¿eby g³osy zrozumieæ, zaakceptowaæ i zdobyæ nad nimi kontrolê.
Romme proponuje podej¶cie zorientowane na powrót do "normalnego" funkcjonowania, w którym mo¿na nauczyæ siê ¿yæ z g³osami. Zak³ada, ¿e g³osy s± sposobem radzenia sobie z sytuacj± trudn±, mechanizmem obronnym, pojawiaj±cym siê w sytuacji, kiedy osoba nie radzi sobie z powa¿nym problemem (np. ¶mierci± bliskich, identyfikacj± seksualn±). Wa¿ne jest zrozumienie problemu osoby, zaanga¿owanie w historiê jego ¿ycia. G³osom trzeba siê dok³adnie przyjrzeæ - informacje podawane przez g³osy mog± mieæ zwi±zek z problemami, które pojawi³y siê w ¿yciu klienta i mog± o naturze tych problemach du¿o powiedzieæ. Tradycyjne podej¶cie ignoruje informacje niesione przez g³osy, zaleca siê niezg³êbianie zagadnienia tre¶ci g³osów. Autor tymczasem uwa¿a, ¿e ignorowanie g³osów, brak rozmów na ich temat, uniemo¿liwia zidentyfikowanie g³ównego problemu, który je wywo³a³ i tym samym rozwi±zania go. Dziêki s³uchaniu "przekazu" swoich g³osów klienci mog± rozpoznaæ swoje problemy i nauczyæ siê radziæ sobie z nimi oraz przy okazji, w dojrzalszy sposób radziæ sobie z nowymi.
Dziêki wys³uchaniu i akceptacji okazanej przez innych, klienci zaczynaj± akceptowaæ swoje g³osy. Akceptacja pozwala im odzyskaæ kontrolê nad ¿yciem. Ucz± siê, ¿e g³osy mo¿na kontrolowaæ, nie musz± zaburzaæ funkcjonowania, jednym s³owem mog± "normalnie" ¿yæ.
W zniwelowaniu wp³yw g³osów na ¿ycie pomaga:
- zidentyfikowanie g³osów
- odzyskanie kontroli nad nimi - pomaga to pozbyæ siê lêku przed nimi
- danie "miejsca" g³osom poprzez zaprzestanie zaprzeczania im
- wyra¿enie emocjonalnych problemów - przepracowanie traumy
- akceptacja g³osów i ¿ycia z nim
- nauka sposobów radzenia sobie z g³osami
- pokazanie, ¿e g³osy maj± zwi±zek z ¿yciem klienta
- wprowadzanie strategii radzenia sobie z g³osami
Sposoby radzenia sobie z g³osami:
- ignorowanie ich
- dyskusja o jakich porach dnia mog± siê pojawiaæ
- wybiórcze s³uchanie
- "odsy³anie" ich na okre¶lon± godzinê
- prowadzenie dzienniczka
- relaksacja
- dieta