Smiech to zdrowie
Kazdy z nas zna powiedzenie, ze smiech to zdrowie. Ale malo kto zdaje sobie sprawe z tego, jak wiele prawdy sie w nim kryje.
Smiech oddzialuje na wiele narzadów naszego ciala i usprawnia ich funkcjonowanie. Wezmy np. uklad oddechowy. Gdy zaczynamy sie smiac, wtedy zamiast srednio pól litra powietrza, wdycha go póltora litra. Dzieki temu nasz organizm zostaje znacznie lepiej dotleniony.
Podczas smiania sie szybciej bije nasze serce, co nie tylko wplywa pozytywnie na prace samego serca, ale równiez na caly organizm, gdyz krew wtedy szybciej krazy i dostarcza wiekszej ilosci tlenu do organizmu. Gdy sie smiejemy wprawiamy w ruch miesnie klatki piersiowej, w tym miesnie zebrowe i brzucha. Praca tych miesni powoduje, ze z jamy brzusznej krew przetacza sie w kierunku serca, w ten sposób wspomagajac krwiobieg.
Oczywiscie podczas smiechu w ruch zostaja wprawione miesnie twarzy. Jest to dla nich swietny masaz. Dzieki niemu nasza skóra staje sie jedrniejsza. Dodatkowo podczas smiechu w organizmie zwieksza sie wydzielanie endorfin, okreslanych jako hormony szczescia. Lagodza one takie dolegliwosci jak bóle zebów, glowy czy miesni.
Dzieki smiechowi lepiej tez funkcjonuje nasz system odpornosciowy.
Jak wiec widac smiech moze miec naprawde duzy wplyw na nasze zdrowie, dlatego zainteresowali sie nim lekarze i powstala koncepcja leczenia smiechem (gelotologia).
Zdrowotne wlasciwosci smiechu sa wykorzystywane na wiele sposobów. Terapia smiechem stosowana jest w wielu krajach na oddzialach szpitalnych. W Polsce terapie smiechem stosuje np. fundacja "doktora Clowna". W fundacji tej pracuja psycholodzy, pedagodzy i lekarze. Fundacja prowadzi terapie smiechem w dzieciecych szpitalach. Pracownicy tej fundacji chodza do szpitali, przebrani za klaunów, gdzie bawia i rozsmieszaja dzieci.
Z kolei dla doroslych sa przeznaczone grupowe sesje terapii smiechem. Jedna z form grupowych sesji terapii smiechem stworzyl indyjski doktor Madan Kataria, który w polowie lat dziewiecdziesiatych zaczal organizowac w Indiach Kluby Smiechu. Czlonkowie takich klubów codziennie rano przed praca spotykaja sie, najczesciej w parkach i wspólnie smieja sie. Podczas takich sesji wykonuja oni róznego rodzaju cwiczenia oddechowe i rozciagajace oraz smieja sie na rózne sposoby.
Wsród innych sposobów wykorzystywania smiechu wymienic mozna m.in. laskotanie. Pacjent kladzie sie np. na lózku i jest nastepnie laskotany po calym ciele. Jeszcze inna odmiana terapii smiechem jest po prostu ogladanie smiesznych komedii lub programów, które moga nas rozbawic.
Na koniec warto podkreslic, ze niewatpliwym atutem terapii smiechem jest to, iz jest to holistyczna metoda lecznicza, która wplywa zarówno na cialo jak i umysl.
O autorze artykulu...
Aleksander Lamek jest ekspertem od terapii smiechem i autorem kursów online i audio z zakresu niesmialosci, terapii smiechem, inteligencji emocjonalnej, pracy z cialem, stresu, nauki i NLP. Mozna sie z nimi zapoznac na stronie http://www.edukacjainauka.waw.pl
Autor: Aleksander Lamek
Artykul pochodzi z serwisu http://www. Artelis.pl